maske od gline

Maske od gline za prekrasnu kožu

 

Glina je od davnina poznata kao prirodno sredstvo za čišćenje i osvježenje kože. U današnje vrijeme, kada je tržište preplavljeno raznim kemijskim sredstvima za njegu lica i tijela, glina i dalje zauzima visoko mjesto na ljestvici najpoželjnijih i najučinkovitijih sastojaka za njegu kože.

Idealan je detoksifikant i eksfolijant. Djeluje poput magneta te tako izvlači toksine i nečistoće iz pora. Smanjuje upalne procese na koži, otklanja odumrle stanice te zateže i tonira. Ima visoku sposobnost upijanja što ju čini savršenim sastojkom u njezi masne i problematične kože.

Glina obiluje mineralima. Otpušta cink, silicij, magnezij, željezo, mangan, fosfor i kalcij te tako poboljšava metabolizam kože. Pojačava cirkulaciju limfe i krvi, poboljšava vezivno tkivo, omogućuje prirodan “facelifting” kože, smanjuje crvenilo i mitesere.

Ovisno o sastojku, glina u prirodi dolazi u cijelom spektru boja. Svaka je pogodna za pojedini tip kože.

maska od gline

BIJELA GLINA ILI KAOLIN

Najnježnija je vrsta gline. Ima neutralan ph, antiseptička i ljekovita svojstva. Pojačava cirkulaciju, lagani je eksfolijant, čisti i zaglađuje kožu. Sadrži visok udio silicijevog dioksida koji je vrlo učinkovit u detoksikaciji kože. Blago skida mrtve stanice te ubrzava regeneraciju. Bijela glina ima snažno upijajuće djelovanje te odlično čisti pore od prljavštvina i toksina.

Pogodna je za vrlo tanku, osjetljivu, suhu i oštećenu kožu.

maske od gline

ZELENA GLINA

Zelena glina ima najjaču moć apsorpcije. Čisti masnoće, otrove i nečistoće iz kože. Tonizira kožu, stimulirajući cirkulaciju, obnavlja ten zatvarajući pore i revitalizira oštećenu kožu. Funkcionira kao ionski izmjenjivač. Zelenu boju daje joj klorofil. Bogata je njegujućim mineralima: magnezijem, kalcijem, kalijem, manganom, fosforom, bakrom, selenom i drugima.

Redovita primjena može pomoći u regulaciji sebuma i normaliziranju stanja tena. Kožu čisti od slobodnih radikala koji ubrzavaju starenje te tako djeluje pomlađujuće. Djeluje antiupalno, antibakterijski i detoksicirajuće, te potiče cirkulaciju i hrani kožu.

Najbolji je izbor za masnu, problematičnu kožu sklonu aknama.

zelena glina

BENTONIT GLINA

Najpopularnija je vrsta gline. Bentonit je vulkanska zemlja. Vrlo je bogata medicinski aktivnim supstancama. Sadrži veće količine magnezija i kalcija te manje količine natrija i kalija. Ima vrlo sitne čestice pa iznimno efikasno veže višak masnoće i toksine iz kože. Odličan je detoksifikator.

Koristi se za eksfolijaciju kože, jer pomaže u uklanjanju mrtvih stanica. Djeluje zaglađujuće te smanjuje mrlje, fine linije i bore. Korisna je i kod ekcema jer olakšava svrbež, ubrzava zacjeljivanje i hrani kožu nutrijentima.

Koristi se u njezi masne i mješovite kože za redukciju masnog sjaja.

RHASSOUL GLINA

Ova vulkanska mineralna glina ima veliku medicinsku vrijednost i balansirajuće djelovanje na kožu. Obiluje silicijevim dioksidom, magnezijem, kalijem i kalcijem. Smanjuje suhoću, pročišćava ten i daje elastičnost koži te izvlači sebum oko začepljenih folikula. Izvlači čak i crne tvrdokorne mitesere.

Poboljšava teksturu kože, smanjuje ljuskanje, pojačava elasticitet i čvrstoću, ublažava suhoću i čisti ten. Savršena za osobe s mrljama, aknama, rozacejom, miteserima, masnom kožom ili kombiniranim tipom kože. Također pomaže i kod ekcema, psorijaze i ostalih stanja suhe kože.

Pogodna je za jako osjetljivu, problematičnu, zrelu i suhu kožu.

maske od gline

Izradi masku od gline prema svom tipu kože

Ako se odlučiš na glinu, biraj onu ventiliranu, odnosno fino usitnjenu, koja će biti nježnija i hranjivija. Da bi maska za lice bila efikasnija, u glinu dodaj aktivne biološke sastojke iz hladno prešanih biljnih ulja, bilja i eteričnih ulja. Npr. arganovo ulje i/ili aloe vera gel.

Postupak pripreme maske za lice je jednak za sve vrste glina. U glinu dodaj biljno ulje te postupno dolijevaj hidrolat te dobro izmiješaj dok ne nastane gusta pasta. Lagano umasiraj masku na lice u tankom sloju, izbjegavajući područje oko očiju. Nakon 20-30 min, kad se glina osuši, isperi lice hladnom vodom. Najbolje je uvijek napraviti svježu masku.

Kod korištenja gline nemoj se služiti metalnim žličicama, jer one mogu utjecati na promjenu svojstva gline, što može uzrokovati iritacije kože. Umjesto njih koristiti plastične, keramičke ili drvene žličice. Masku nanosi na lice drvenom špahtlicom ili širokim kistom.

Nakon završenog tretmana tvoja će ti prekrasna, elastična, baršunasta, nježna i blistava koža biti zahvalna.

 

 

 

Foto: Unspalsh, Pexels, Freepik

1 Comment

  • Avatar
    Kristina

    Već duže vrijeme želim sama izraditi svoju masku za lice, ali ostalo je samo na želji! Ovaj me članak potaknuo da konačno realiziram želju 🙂

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)