vožnja bicklom

Zdravstvene dobrobiti vožnje biciklom

 

Ako se pitate je li vožnja bicikla zdrava te je li pravi izbor za vas, niste sami. Mnogi se pitaju slična pitanja, a brojni zdravstveni stručnjaci i biciklistički entuzijasti jednoglasno odgovaraju da je vožnja bicikla nešto najbolje što možete učiniti za sebe i svoje zdravlje. Provjerite koje su tri glavne zdravstvene dobrobiti vožnje biciklom, a zatim krenite na vožnju biciklom!

Sigurno će vas razveseliti informacija da vožnja bicikla pomaže kod mršavljenja. Tako je, bicikli vam mogu pomoći da izgubite kilograme. Vožnja bicikla je vjerojatno najbolja vježba za poboljšanje vaše kondicije na zdrav način uz sagorijevanje masti. Ali vožnja bicikla nije samo idealna za one koji žele smršaviti, savršena je i za ljude koji žele biti fizički aktivni. Vožnja biciklom je jednostavno zabavna, čak i ako je u početku ponekad malo naporna. zato biciklizam postaje sve popularniji jer stjecanje kondicije, mršavljenje i dobra zabava u jednom malo koga ostavlja ravnodušnim. Količina kalorija koju sagorijevate tijekom vožnje bicikla ovisi o vašoj dobi, sastavu tijela i intenzitetu i trajanju vožnje biciklom. Sljedeći primjer je dobra smjernica – ako vozite sat vremena brzinom od oko 20 km/h, možete sagorjeti do 450 kalorija.

Vožnja bicikla je jednostavna i nimalo agresivna aktivnost koja povećava vašu izdržljivost i ubrzava vaš metabolizam. Osim plivanja, vožnja bicikla je najlakša vježba za vaše kosti i organizam. Bicikl nosi vašu težinu i rasterećuje vaše zglobove. Zbog toga je idealan za osobe s prekomjernom težinom. Ako netko ima problema s bolovima ili koljenima, biciklizam može pomoći u rješavanju ovog problema. Kružni i kontinuirani pokreti pedaliranja jačaju mišiće nogu bez štetnih utjecaja koje mogu imati druge sportske i rekreativne aktivnosti poput trčanja. A budući da pritom gubite i na težini, vožnja bicikla je dvostruko korisna za vaše zglobove. Još jedna dobrobit vožnje bicikla je ta što djeluje na vaš kardiovaskularni sustav i ubrzava vaš metabolizam. Pod uvjetom, naravno, da pedalirate pravim intenzitetom! Početnici u biciklizmu često griješe vozeći prebrzo. Mnogi ljudi misle da je najbolje samo skočiti na bicikl i početi se voziti punom parom naprijed, ali to je pogrešan pristup ako želite dugoročno poboljšati svoje zdravlje. Odabir pravog intenziteta i trajanja vrlo je važan.

vožnja biciklom

Sada kada znate da je vožnja bicikla zdrava i korisna, sigurno umirete od želje da se popnete na bicikl i krenete, ali niste sigurni koliko često biste tjedno trebali voziti bicikl? Odgovor je jednostavan. Ne postoji nešto kao previše ako vozite pravim intenzitetom. Zapravo, najbolje bi bilo ostaviti auto u garaži i voziti se biciklom. Na primjer, ako svaki dan vozite bicikl 20 minuta do posla i natrag, tada ćete u roku od samo pet dana već odraditi tri sata i 20 minuta kardio treninga i time ojačati svoj kardiovaskularni sustav. Kada počinjete, pokušajte voziti bicikl 30 minuta dva puta prvi tjedan. Zatim dodajte treću 30-minutnu vožnju u drugom tjednu. U trećem tjednu možete početi produžavati svaku vožnju za 5 do 10 minuta. Trebali biste pričekati neko vrijeme prije nego što pokušate bilo kakve stvarno duge vožnje. I uvijek zapamtite sljedeće pravilo – ne umara vas udaljenost, već intenzitet.

Za svoju prvu vožnju biciklom odaberite ravnu rutu i nemojte voziti bicikl dulje od 30 minuta. Što se tiče intenziteta, trebali biste odabrati tempo u kojem možete lako disati kroz nos. Mnogi od vas će pomisliti da 30 minuta stvarno nije ništa, ali činjenica je da se kardio trening definira kao najmanje 20 minuta kontinuirane tjelesne aktivnosti, a 30 minuta prvog dana više je nego dovoljno vježbanja. Nakon vaše prve vožnje, želite se osjećati kao da ste lako mogli nastaviti. Ovo će vas učiniti još uzbuđenijima za vašu sljedeću vožnju.

 

Foto: Unsplash

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.