
Kako sprijateljiti svog unutarnjeg kritičara?
Glas koji čuješ unutar sebe – onaj koji kritizira, vrijeđa, omalovažava i sabotira – mnogima je poznat. Taj unutarnji kritičar često stvara osjećaj tjeskobe i nemira, ostavljajući nas iscrpljenima u pokušaju da ga utišamo. No, što ako ti kažemo da se s tim glasom možeš sprijateljiti? Štoviše, možeš ga transformirati u svog saveznika.
Prema terapijskom modelu Unutarnjih obiteljskih sustava (engl. Internal Family Systems – IFS), taj glas nije neprijatelj, već jedan od mnogih unutarnjih dijelova tvog uma. Ovaj pristup polazi od pretpostavke da je naš um prirodno podijeljen na različite dijelove ili “subosobnosti”. Ti dijelovi nisu rezultat traume nego su prirodni aspekt ljudske psihe. Međutim, traumatska i povrjeđujuća iskustva mogu opteretiti neke od tih dijelova teretima u obliku negativnih uvjerenja, ponašanja i strategija stoga neki dijelovi postaju zaštitnici dijelova koji su ranjeni i povrijeđeni.
Unutarnji kritičar, koliko god oštar ili neugodan bio, zapravo ima pozitivnu namjeru. Njegova je primarna uloga zaštita, iako paradoksalno njegove metode često nanose više štete nego koristi. Kritičar zapravo pokušava zaštititi ranjeni dio nas koji nosi emocionalnu bol poput srama, tuge i osjećaja nevrijednosti.
Na koji način model Unutarnjih obiteljskih sustava pomaže?
Ključ modela Unutarnjih obiteljskih sustava leži u prepoznavanju i povezivanju s našim unutarnjim iscjeljujućim kapacitetom, energijom unutar nas koja je svakom čovjeku urođena i koja je suosjećajana, kreativna, mirna i znatiželjna. Taj centar unutarnje mudrosti u okviru ovog modela zovemo “Self”. Kada iz tog centra pristupimo unutarnjem kritičaru, započinjemo proces stvaranja odnosa temeljenog na razumijevanju, prihvaćanju i suosjećanju.
Umjesto da kritičara pokušamo utišati, mi ga počinjemo upoznavati. Istražujući njegove motivacije, strahove i dio koji nastoji zaštititi, te mu istovremeno iskazujući razumijevanje i suosjećanje, kritičar postupno razvija povjerenje u nas i našu sposobnost da se adekvatno pobrinemo za dio koji kritičar štiti. Kada kritičaru pokažemo da se mi možemo pobrinuti za ranjeni dio, da mu mi možemo pružiti podršku i suosjećanje iz naše “Self” energije, kritičar počinje mijenjati svoj način funkcioniranja. Iz kritičara on može postati saveznik, mentor ili čak izvor mudrosti.
Kroz proces razumijevanja i suosjećanja prema svim našim dijelovima gradimo zdraviji odnos sa sobom, što se često odražava i na naše odnose s drugima.
Unutarnji kritičar ne mora biti tvoj neprijatelj. Uz pomoć terapijskog pristupa Unutarnjih obiteljskih sustava možeš ga transformirati u saveznika koji radi u tvoju korist. Iako proces zahtijeva vrijeme i strpljenje, nagrada je duboka unutarnja harmonija i osjećaj mira. Ako te zanima više o ovom terapijskom pristupu predlažemo ti knjigu “U vama nema loših dijelova” autora ovog modela Richarda Schwartz-a. Vjerujemo da će ti čitanje ove knjige otvoriti nove vidike.
Nauči voljeti svoj odraz u ogledalu uz terapijski model Unutarnjih obiteljskih sustava (IFS)
Foto: Freepik
POST COMMENT