vegasnki jastučići punjeni sirom

Veganski jastučići punjeni “sirom”

 

Uvijek tvrdim kako se svaki recept može veganizirati. Od bolonjeza preko sarmi, punjenih paprika pa sve do bureka sa sirom. Upravo me misao o bureku sa sirom vodila i u ovom receptu.

Ne biste vjerovali kako autentičan okus i teksturu dobijete kad spojite veganski grčki jogurt, svježi tofu i malo limunovog soka. Dakle nema šanse da biste skužili da se ne radi o svježem siru. Ovaj recept je probalo jako puno nevegana koje znam i nitko nije mogao vjerovati da ne jedu sir.

Uglavnom ga radim u klasičnom “burek” obliku, zamotam kore pa rolam, ali sam se prije par dana sjetila kako sam kao mala voljela one trokutiće punjene sirom. Tako da sam si odlučila zadati malo više posla i napraviti što manje trokutiće. Savršen finger food ako imate veće društvo (mislim, kad jednom budemo smjeli imati veće društvo).

Sam postupak je zbilja jednostavan i iskreno – zabavan. Na slikama niže možete vidjeti korak po korak kako sam ih radila.

veganski jastučići

Ako imate gdje kupiti veganski grčki jogurt, svakako koristite njega. Ja kupujem Sojadin greek style u bio&bio. Znam da Sojade drže i neki trgovački lanci (Interspar), ali nisam vidjela baš ovaj grčki.

Ako ipak ne nađete greek style, koristite obični veganski jogurt. Samo vam ne bih preporučila Alpro, jer je malo slatkast, a nama treba kiselija verzija. Ja ponekad koristim Sojade klasični ili Kauflandov biljni jogurt.

Što se tofua tiče – meni za ovaj recept najviše odgovara Repro Eko Farm (također iz bio&bio), jer je nekako najmesnatiji, ali radila sam i s Annapurninim i Sojarnica svježim tofuom i također je bilo super.

(**kao što vidite, kad godinama jedete tofu onda točno znate koja marka vam odgovara za koji recept 😂***)

Što se kora tiče – doslovno kupim prve koje vidim. Nisam baš ekspert, vi kupite one koje su se vama pokazale najboljima.

Za količinu punjena koje sam imala potrošila sam možda pola pakiranja.

Ulje koje sam koristila je hladno prešano maslinovo. Tradicionalno se koristi obično suncokretovo, ali ja koristim maslinovo gdje god mogu.

I iako ovo nije baš light recept (svaku koru treba premazivati uljem) priuštite si ga s vremena na vrijeme – zaslužili ste!

jastučići punjeni sirom

Recept: Veganski jastučići punjeni “sirom”

Sastojci:

– Grčki veganski jogurt – 400 grama

– Svježi tofu – cca300 grama

– Pakiranje kora za pite – 10-ak listova

– Sok pola limuna

– Sol

– Maslinovo ulje

jastučići punjeni sirom

jastučići punjeni sirom

jastučići punjeni sirom

jastučići punjeni sirom

Postupak:

Prvo napravite smjesu za punjenje – u zdjeli pomiješajte jogurt, sok limuna i sol. Izmrvite tofu rukama i dodajte ga ostalim sastojcima. Ako vam se čini da vam je tofu premokar prvo ga malo pritisnite između papirnatih ručnika  to opet ovisi o vrsti tofua koji koristite). Sve dobro promiješajte i probajte. Po potrebi dodajte još soka limuna ili soli. I teksturom i okusom bi vas smjesa trebala podsjećati na svježi sir.

jastučići punjeni sirom

jastučići punjeni sirom

Odvojite 10 kora i prerežite ih na pola po dužini. Imajte na umu da se ove kore jako brzo suše pa bi bilo pametno cijelo vrijeme ih držati pokrivene s gazom i svako malo ih malo poprskati vodom. Ja imam prskalicu napunjenu s vodom pa poprskam gazu svako malo. Naravno, ako radite klasičnu savijaču ovo neće biti potrebno, jer je cijeli postupak gotov u 5 minuta, ali za ove jastučiće nam ipak treba malo dulje i kore bi se lako mogle osušiti.

Uzmite jednu polovicu, lagano premažite maslinovim uljem i presavijte po dužini, tako da dobijete još tanju koru, ovaj put u dva sloja.

Na lijevi donji kut stavite žličicu smjese, presavinite i lagano motajte u obliku trokuta do kraja. Kraj kore također premažite maslinovim uljem da se lakše zaljepi za ostatak trokuta.

Ponavljajte postupak sve dok imate smjese.

jastučići punjeni sirom

jastučići punjeni sirom

jastučići punjeni sirom

jastučići punjeni sirom

Prije pečenja svaki trokut premažite s malo maslinovog ulja i po želji pospite sezamom.

Pecite oko 20 minuta na 180 stupnjeva.

Provjeravajte nakon 15 minuta, neke pećnice su slabije, a neke jače, a doslovno je minut dovoljan da kore izgore,pa ipak malo pripazite.

Moji trokutići su se pekli točno 17 minuta.

Pustite da se malo ohlade i uživajte. Meni su odlični i sutradan, čuvam ih u hladnjaku.

jastučići punjeni sirom

jastučići punjeni sirom

jastučići punjeni sirom

Druge fine i zdrave recepte potraži u rubrici DOBRA HRANA.

 

Nataša Rajčević, 

Gastro zvijezda 2019. u kategoriji zdrava i vegetarijanska hrana 

– strastvena zaljubljenica u hranu i pripremu iste. Čvrsto vjerujem da ono što unosimo u sebe uvelike utječe na naše fizičko, ali i psihičko zdravlje i upravo se zbog toga svojim receptima trudim ljudima približiti hranu biljnog podrijetla te pokazati kako ona može biti itekako ukusna i zanimljiva.

 

 

Foto: @burbon_i_borovnice

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.