Kratki vodič kroz uljne macerate
Macerati su u prirodnom liječenju biljem prisutni već stoljećima, od trenutka kada je netko potopio biljku u ulje kako bi ljekovitost biljke prešla u to ulje i tako je nastao jednostavan biljni lijek.
Uljni macerati se koriste pri izradi ljekovitih biljnih pripravaka i prirodne kozmetike, odličan su sastojak za izradu melema, krema za lice i tijelo te uljnih mješavina za masaže.
Macerati se dobivaju potapanjem svježe ili suhe biljke u biljno ulje u kojem ostaju 4-6 tjedana (uz svakodnevno miješanje) i u tom vremenu ljekovitost biljaka prelazi u biljno ulje. Macerati se rade u staklenim posudama, drže na sobnoj temperaturi i ne na direktnoj sunčevoj svjetlosti. Kako bi se zaštitili od kvarenja u njih se dodaje CO2 ekstrakt ružmarina koji ima jako antioksidacijsko djelovanje ili prirodni E vitamin.
Kvaliteta macerata ovisi o kvaliteti biljnog ulja koja mora biti hladno prešano i nerafinirano, kao i o kvaliteti biljaka. Najčešće za izradu macerata koriste ulje badema, marelice, suncokreta, kokosa, avokada, ricinusa, sezama, makadamije i jojobe te maslinovo ulje.
Kratki vodič kroz macerate
Macerat cvijeta nevena (Calendula officinalis)
Smiruje upale i regenerira kožu, štiti i njeguje dječju kožu, pomaže kod dermatitisa, psorijaze i ekcema, za osjetljivu i iritiranu kožu, ogrebotine, opekotine, ubode insekata. U kozmetici se koristi u balzamima za usne, biljnim melemima, lanolinskoj kremi te uljnim mješavinama za njegu lica i tijela.
Macerat gaveza (Symphytum officinale)
Upotrebljava se za bolne zglobove, mišiće i ligamente, potiče regeneraciju tkiva te se koristi kod proširenih i upaljenih vena.
Macerat smilja (Helichrysum italicum)
Macerat smilja je jeftinija zamjena za skupo eterično ulje smilja, nezaobilazni je sastojak u anti age kozmetici budući da snažno regenerira kožu.
Macerat vanilije (Vanilla planifolia)
Potiče regeneraciju kože, omekšava je i hidratizira, koristi se u uljnim mješavinama za masažu zbog finog mirisa te u kremama za njegu tijela i lica.
Macerat kamilice (Chamomilla recutita)
Djeluje protuupalno, smanjuje iritacije kože, pomaže pri zacjeljivanju ogrebotina i opekotina, koristi se za njegu tijela i lica.
Macerat lavande (Lavandula officinalis)
Regenerira kožu, djeluje protuupalno, za sve tipove kože, koristi se kao ulje za masažu te za izradu krema i uljnih mješavina za lice i tijelo.
Macerat korijena mrkve (Daucus carota)
Bogat je antioksidansima i sadrži karotenoide te regenerira kožu, koristi se u kremama za lice i tijelo, uljima za sunčanje, preparatima poslije sunčanja, u pakunzima za kosu.
Macerat kantariona tj. gospine trave (Hypericum perforatum)
Macerat kantariona je jedan od najpopularnijih i najučinkovitijih macerata. Tradicionalno se priprema u maslinovom ulju, a koristi se kod opekotina, bolova mišića i zglobova, za zacjeljivanje rana, upalne bolesti kože, kao pakung za kosu. Ima snažno protuupalno djelovanje, koristi se za kožne bolesti, zacjeljivanje rana i opekotina, reumatske tegobe te bolove u mišićima. Fototoskičan je te se ne koristi kao ulje za sunčanje, jer može oštetiti kožu već kao njega nakon sunčanja. To je macerat u kojem se koristi svježe, a ne suho bilje te se macerira na suncu.
Macert bršljana (Hedera helix L. Araliaceae)
Koristi se protiv celulita, kod umornih i otečenih nogu, djeluje protiv nakupljanja masnog tkiva.
Macerat urukuma (Bixa orellana)
Sadrži karotenoide kao i macerat mrkve te ima intenzivnu crvenu boju. Koristi se u niskoj koncetraciji zbog jake narančaste boje. Zbog svojih regenerirajućih svojstava upotrebljava se u anti age kozmetici, za njegu strija, u pripravcima za sunčanje jer potiče tamnjenje kože.
Macerat gotu kole (Centella asiatica)
Snažno regenerira kožu, smiruje upale, pomaže kod ožiljaka i ekcema, psorijaze i dermatitisa, koristi se za tretman celulita na način da potiče cirkulaciju i tako djeluje na vezivno tkivo, za probleme sa natečenim i umornim nogama, vene i kapilare. Pogodan za korištenje u trudnoći i kod dojilja. Macerat mogu koristiti bebe, djeca, trudnice i dojilje. Umjesto biljnog ulja makadamije (Macadamia integrifolia) možete korisiti biljna ulja avokada (Persea gratissima), marelice (Prunus armeniaca) ili badema (Prunus amygdalus var. dulcis).
Više o aromaterapiji potraži u rubrici AROMATERAPIJA.
Ivona Kovačević Nemec
– certificirana fitoaromaterapeutkinja, osnivačica Anahata aromaterapije, yoga učiteljica, Timeline Healing, Reiki i Raindrop terapeut te svakom pacijentu osigurava individualizirani pristup uz detaljno savjetovanje, preporuku gotovih i izradu ciljanih pripravaka te kontinuirano praćenje tijekom terapije
Više na Anahata aromaterapija
Foto: Unsplash, Pexels
POST COMMENT