Utjecaj fitness marketinga na žensko zdravlje i toksičan fokus na izgled

U današnje vrijeme fitness industrija doživljava procvat na društvenim mrežama zahvaljujući sve većem interesu za zdrav život.

No, iako se vježbanje promiče kao važan faktor za očuvanje zdravlja, objave fitness trenera i influensera pričaju malo drugačiju priču.

Natpisi kao „vježba za savršen glutes“, „skini 5 kilograma u mjesec dana“, „10- dnevni plan za savršenu liniju“, „detox plan za ravan trbuh“ upućuju da je cilj vježbanja prvenstveno fizička transformacija, a ne zdravlje i vitalnosti.

Želja za skidanjem kilograma i oblikovanjem tijela sama po sebi nije problematična, no fitness industrija profitira ovakvim porukama, stvarajući jedan tokisičnu kulturu da je vježbanje alat za postizanje društveno prihvatljive figure.

Negativan utjecaj fitness marketinga na žensko zdravlje

Marketing u kojem je fokus samo na žensko tijelo i njegov izgled, stvara loš odnos prema vlastitom tijelu. Stalno traženje nedostataka, potreba za „usavršavanjem“ ostavlja dojam da smo „roba s greškom“ koja neprestano treba ići na popravak.

Takvim pristupom stvaramo loš odnos prema vlastitom tijelu, osjećaj frustracije i niskog samopouzdanja. Ako vježbanje postane kazna, a ne način da brinemo o sebi i svom zdravlju, doći će do gubitka motivacije i još većeg osjećaja nezadovoljstva jer nismo ostvarile i postigle ono što su nam reklame obećale.

Umjesto da se fokusiramo na „popravljanje tijela“ trebamo fokus staviti na njegovu funkcionalnost, snagu i zdravlje.

Kratkoročni, neodrživi rezultati

Programi koji nude brze rezultate i obećavaju transformaciju u kratkom vremenu iza sebe kriju prenaporne treninge i restriktivne dijete koje nisu dugoročno održive.

Jelovnici s kalorijskim unosom manjim od 1200 kcal ne mogu osigurati dovoljno nutrijenata i energije za osnovne životne potrebe, što kod žena može dovesti do hormonalnih poremećaja, neredovitog ciklusa pa čak i izostanak, pad razine željaza koji uzrokuje slabost, vrtoglavice i umor.

Osim toga, resktriktivnim dijetama stvaramo loše prehrambene navike, što dugoročno može dovesti do određenih poremećaja u prehrani, a isto tako česta je pojava jo-jo efekta jer nakon završetak fitness programa vraćamo se starim navikama i staroj kilaži.

Prenaporni, svakodnevni treninzi izazivaju stres, odnosno povećavaju razinu kortizola, što dodatno komplicira kontrolu tjelesne težine. Uz to, javlja se osjećaj umora koji dovodi do pada motivacije, a istovremeno povećavamo rizik od ozljede.

Fokus trebamo staviti na kvalitetne namirnice, proteine, zdrave masti, složene ugljikohidrate, i zagovarati pristup koji nam dopušta uživanje u hrani, bez osjećaja krivnje jer smo pojele red čokolade.

Kad pričamo o treninzima, 3-4 treninga tjedno je sasvim dovoljno da bio stvarile željene rezultate, a važnija nam je kvaliteta treninga i pravilno izvođenje vježbi, nego kvantiteta.

Nerealni standardi ljepote

Još jedna posljedica toksičnog fitness marketinga je stvaranje nerealnog ideala ljepote što ima veliki utjecaj na to kako žene doživljavaju svoje tijelo. Često se ističe jedan oblik tijela koji se smatra idealnim, a to je uzak struk, definirane ruke i noge, zaobljena i podignuta stražnjica, no takav tip tijela nije nužno pokazatelj zdravlja i nije ostvariv za svaku ženu.

Upravo to dovodi to toga da žene stvaraju nerealnu sliku kako bi njihovo tijelo trebalo izgledati da bi bilo prihvatljivo, a nitko ne ističe koliko genetika, način života i hormoni utječu na oblik, odnosno izgled tijela.
Moramo shvatiti da ne postoji jedan „pravi“ oblik tijela- već da dolazimo u različitim veličinama, proporcijama i sa različitim startnim pozicijama.

Ne zaboravimo da fitness i beauty industrija zarađuje milijarde godišnje jer nas uvjerava da nismo dovoljno dobre, odnosno stvaraju nam osjećaj nesigurnosti te koriste razne marketinške taktike kako bi nam prodale još jedan proizvod, još jednu uslugu koji će nas dovesti do „savršenstva“.

Za ponijeti sa sobom

Standardi ljepote će se mijenjati, no ono što nikada ne bi trebalo izaći iz mode je zdravlje i briga o sebi. U ovom tjednu kad obilježavamo Dan žena i zagovaramo žensku snagu trebamo podsjetiti sebe i druge žene da naša vrijednost nije određena izgledom, već zdravljem, snagom i unutarnjim zadovoljstvom. Umjesto da težimo nerealnim idealima koje nam nameće fitness marketing, trebamo prihvatiti i slaviti raznolikost ženskih tijela, fokusirati se na brigu o sebi, svoje fizičko i mentalno zdravlje te biti snažne, ali i dovoljno nježne prema sebi.

 

Vježbanje kao glavni alat za vitalnost i dugovječnost

6 jednostavnih & izuzetno učinkovitih vježbi za oblikovanje i jačanje cijelog tijela

 

 

Foto: Freepik

Vlasnica Fitness & Yoga studia Mind Body Soul u Daruvaru, Instruktor Pilatesa, učiteljica joge te Fitness Instruktor, promotorica holističkog pristupa zdravlju te vlasnica online studia za vježbanje StudioMBS. Cilj mi je vježbanje približiti svim ženama, naučiti ih da zavole pokret i budu manje kritične prema sebi.

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)